menu
menu

Uwaga ! Zmiana metody tworzenia podpisu elektronicznego w kartach transakcji GIIF

12.06.2018

Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF ) informuje, że od 1 lipca br. system teleinformatyczny GIIF przestaje obsługiwać podpisy elektroniczne z funkcją SHA1 i wprowadza jako obowiązkową funkcje szyfrowania SHA2.

Certyfikaty podpisu elektronicznego obecnie używane przez notariuszy mogą obsługiwać zarówno funkcjonalność SHA1 jak i SHA2, jednak nie wszystkie systemy operacyjne pozwalają na złożenie podpisu wg nowej specyfikacji.

Taka funkcjonalność dostępna jest tylko w systemach: Windows 7, Windows 8 lub Windows 10. 

Z tego powodu, korzystanie z programu Notaris na komputerach z systemem Windows XP oraz Windows Vista nie będzie możliwe.

Aby dostosować się do nowych wymogów należy: posiadać komputer z systemem Windows 7, 8 lub 10 (starsze systemy Windows nie będą obsługiwane) oraz zainstalować aktualizację programu Notaris  (o udostępnieniu tej aktualizacji poinformujemy w osobnym komunikacie).

Karty transakcji przesyłane do GIIF za miesiąc maj wysyłane do 14 .06.2018  będą przyjmowane przez GIIF zarówno w starym SHA-1, jak i nowym formacie SHA-2.

UWAGA: problem dotyczy tylko systemu WINDOWS (nie dotyczy samych certyfikatów podpisu elektronicznego).

Komunikat Ministra Cyfryzacji z dnia 01 marca 2018 r. w sprawie wycofania algorytmu SHA-1 w zastosowaniach związanych z zaawansowanym podpisem i pieczęcią elektroniczną.

« powrót